۱۳۸۹ اسفند ۱۸, چهارشنبه

و اما چهار شنبه سوری ،تنها شبی که راحت تر می توان در خیابان ماند.نماد سبز را فراموش نکنیم


خب و اما چهار شنبه سوری مصادف با یکی دیگه از سه شنبه های اعتراض و فرصتی بسیار مناسب و برای نزدیک تر شدن به هدفهای سبزمون، تنها شبی که راحت تر می توان در خیابان ماند چهار شنبه سوریست و این فرصت رو نباید از دست داد، در چهار شنبه سوری حفظ نماد سبز در کنار تجمعات بسیار تاثیر گذار خواهد بود، مدتهاست که از نماد سبز(دستبند، شال، و ...) به خاطر خفگان حکومتی کمتر استفاده می شود، چهارشنبه سوری را سبز کنیم و تمام قدرت خودمون رو برای القای رنگ سبز که نشان زنده بودن جنبش است به کار ببریم و سپس به اعتراضات خود در شبانه ادامه بدهیم و فریادهای شبانه رو به خیابونا بکشونیم،

مرگ بر دیکتاتور

۵ نظر:

 1. ایده ای بسیار زیبا و موثر برای چهارشنبه سوری
  سلام. اگر این متن را برای دوستانتان ایمیل می کنید، به یاد داشته باشید که اطلاعات فرستده ی قبلی را از ایمیل پاک کنید و امضا یا نشانی هم از خودتان در ایمیلی که می فرستید به جا نگذارید. برای امنیت دیگران ایمیل های دریافت کنندگان را هم در قسمت بی.سی.سی ایمیل خود وارد کنید.

  در اوایل شکل گیری ج*ن*بش س*ب*ز ایده ای ارائه شد برای مبارزات مدنی که قرار بود همگان بادکنک های سبز را پر از گاز کنند و به هوا بفرستند. این ایده هم خطرناک بود، و هم از لحاظ بصری توانایی فرستادن پیامی رو که مردم به دنبال آن بودند رو نداشت. بادکنک ها به خاطر فاصله ی زیادی که با هم داشتند و به خاطر کم بودن کنتراست آنها با آسمان آبی دیده نمی شدند و در نتیجه تاثیر مطلوب گرفته نشد.

  ایده ای که من می خواهم پیشنهاد کنم، الهام گرفته از همان ایده است، ولی بسیار ساده تر، کم خطرتر، ارزان تر، و از همه مهم تر بسیار بسیار پر اثرتر از آن بادکنک های گازیست. حتی شاید خیلی خیلی بهتر و موثرتر از الله و اکبر گفتن های شبانه باشد.

  ایده ی من ساختن بادکنک های نورانی پرنده است. برای فهمیدن بهتر این ایده ابتدا نگاهی به عکس های زیر بیاندازید:
  • http://www.cycnet.com/cms/2004/cycenglish/picturechina/200506/W020050617545712960146.jpg
  • http://www.sciencetoymaker.org/HotAirBalloon/images/HotAirStl150/1%204.jpg
  • http://www.cringel.com/files/images/adia-2007-11-22-DSC-1193-hot-air-paper-balloon-flying-in-night-thailand-koh-samui-cringel.com.jpg
  • http://www.youtube.com/watch?v=LcGP0hdq13w&feature=related
  • http://i53.tinypic.com/nd7p52.jpg

  این بادکنک های کاغذی یا پلاستیکی بسیار ساده ساخته می شوند و بسیار ارزان هستند، و اگر تحت نظارت یک بزرگسان به هوا فرستاده شوند تقریبا می توان گفت که هیچ خطری ندارند. با دیدن عکس ها واقعا نیازی به توضیح بیشتر این ایده نیست. به نظر من همه ی مردم باید در شب های خاص که از پیش تعیین می شوند، و یا هر شب، و به ویژه در شب چهارشنبه سوری، راس ساعت ده شب، این بادکنک ها رو به هوا بفرستند!

  این کار نه تنها زیباست، بلکه به خاطر زیبایی که دارد قدرت نمادین بسیار بالایی دارد، و به طبع تاثیر فوق العاده زیادی هم در بیننده ها خواهد گذاشت. از دید من دیدن چندین هزار نقاط نورانی که هم زمان تمام آسمان شهر را در بر میگیرد آنچنان حس اتحاد، هم دلی، و فراوان بودنی در دل مردم ایجاد خواهد کرد که مو را بر تن انسان راست می کند. و شب را برای دیکتاتورها به جهنم تبدیل می کند. مطمئنا فیلم ها و عکس هایی که از این شب ها به بیرون از مرزهای ایران خواهد آمد هم تاثیر نمادین شگرفی خواهد گذاشت. به علاوه ی این که این کار بار معنایی مذهبی ای را که به ناچار با الله اکبر گفتن های مردم به مخاطب های بین المللی آنها منتقل می شد، دیگر دربر نخواهد داشت. باید دقت کرد و پذیرفت که به دلیل نا آگاهی مردم دنیا از دلایل مردم ایران برای برگزیدن شعارهایی که بار معنایی مذهبی در آنها هست، برای جنبش سبز، این گونه شعارها به هیچ وجه تاثیر مثبتی در افکار عمومی دنیا ندارند، و همچنین در داخل ایران هم بسیاری هستند که ترجیح می دهند که شعارها تنها انعکاس دهنده ی اندیشه های مذهبی مردم نباشند، و یا این که به اشتباه تنها به این گونه تعبیر نشوند. به هر حال این ایده به صورت مکمل و هم زمان با الله و اکبرهای شبانه هم قابل اجراست.

  پاسخحذف
 2. خوبی ها:
  • ساده، ارزان
  • تهیه ی آسان و در دسترس همگان
  • از نظر بصری بسیار زیبا و به طبع آن دارای تاثیر روانی فوق العاده عمیق، هم برای مردم، و هم برای عوامل حکومت
  • زیبایی کار و گستردگی آن سبب دلگرمی و ایجاد همبستگی بسیار بالا در بین مردم می شود
  • در مقایسه با طرح پیشین بادکنک های سبز، و یا حتی الله و اکبرهای شبانه بسیار موثرتر است زیرا در تاریکی شب از فاصله های بسیار دور هم قابل دیدن است
  • دارای بار معنایی مذهبی نیست
  • مخاطبان خارجی جنبش سبز را هم تحت تاثیر قرار می دهد
  • گستردگی کار می تواند براورد خوبی از درصد مخالفان حکومت ارائه دهد. حتی در ثورت شمارش تعداد نقاز نورانی در عکس هایی که از این شب ها گرفته می شود می توان دست کم تعداد تقریبی خانواده های مخالف در هر محله را تخمین زد. (هر خانواده یک نور در تاریکی شب)
  • به هیچ وجه نمی توان گفت که چه کسی دقیقا بادکنک ها را به هوا فرستاده است و یا بادکنک ها از پشت بام یا حیاط چه کسی به پرواز درآمده اند. در نتیجه امنیت بالایی دارد. در مقایسه با الله و اکبرهای شبانه که منبع و صاحب صدا مشخص است. هر چند به این دلایل نباید دست از مبارزات مدنی کشید، ولی احتیاط هم شرط است.  بدی ها:
  • ممکن است خطر ایجاد آتش سوزی با خود به همراه داشته باشد. به خصوص اگر از روی زمین (نه روی پشت بام یا مکانی بلند) به هوا فرستاده شود. مثلا ممکن است بادکنک به شاخه های درختی گیر کند و آن را به آتش بکشد. پس باید خیلی احتیاط کرد و حتما این کار زیر نظر یک بزرگسال انجام شود. البته با توجه به این که شعله ی این بالن ها تا هنگامی که روشن است آنها را از سطح زمین دورتر و دورتر می کند، و هر گاه شعله خاموش شد بادکنک به آرامی پایین می آید، در نتیجه خطر آتش سوزی آنقدرها هم بالا نیست. اگر هم بالا باشد، به اندازه ی خطر کشته شدن با تیر نیروهای امنیتی و یا دستگیر و شکنجه شدن توسط آنها نیست. فرستادن چنین بادکنک هایی در بسیاری از کشورهای آسیای شرقی به صورت سنتی، و به طور پراکنده در اروپا و دیگر کشورها، در جشن ها و مراسم گوناگون انجام می شود. پس می توان به ایمنی بالای این کار اعتماد کرد.
  • فرستادن بادکنک ها در شب هایی که باد می وزد خطرناک و تقریبا غیر ممکن است
  • افرادی ممکن است با سودجویی از این ایده، و برای تخریب آن و دلایلی که شما بهتر از من میدانید جایی را به آتش بکشند. باید هم زمان باید مراقب کوچه ها و اطراف منزل خود و دارایی هایتان باشید و در صورت دیدن خرابکاران به صلاح دید خودتان با آنها برخورد کنید.

  پاسخحذف
 3. چگونگی ساخت:
  با چندین روش گوناگون می توان چنین بادکنک هایی را ساخت. بسته به خلاقیت خودتان یا وسایلی که در دسترس دارید می توانید مناسب تری روش را برگزینید. مثلاً:

  مواد مورد نیاز:
  • سیم نازک بدون روکش پلاستیکی
  • پنبه
  • نفت سفید یا الکل (به هیچ وجه از بنزین استفاده نکنید!!! بسیار خطرآفرین است)
  • کیسه پلاستیکی نسبتا بزرگ و سبک
  • چسب نواری
  • نی نوشابه

  روش ساخت:
  1. چند نی نوشابه را در هم فرو کرده به طوری که لوله ی بلندی از آنها درست شود.
  2. لوله را به شکل حلقه در آورده به طوری که اندازه ی آن هم اندازه ی دهانه ی کیسه ی پلاستیکی که برای این کار داریم بشود.
  3. حلقه ی ایجاد شده را در دهانه ی کیسه با کمک چسب نواری نصب می کنیم
  4. نکته> باید سعی کنیم که تا جای ممکن از سنگین کردن بادکنک جلوگیری کنیم. چند قطعه چسب کافیست. اگر چیزی بهتر از نی نوشابه در دسترس دارید که بتواند دهانه ی کیسه را باز نگه دارد و از نی نوشابه سبک تر باشد از آن استفاده کنید.
  5. دو قطعه سیم را به صورت به علاوه یا ضربدر (عمود بر هم) به هم متصل می کنیم.
  6. مقداری پنبه را گلوله کرده (نیازی به فشرده کردن زیاده از خد پنبه نیست) و در مرکز این شکل با کمک یک قطعه سیم کوچک نصب می کنیم.
  7. شکل ساخته شده را به حلقه ای که با نی ساخته ایم وصل می کنیم. به طوری که مرکز آن در مرکز دایره قرار بگیرد.
  8. فاصله ی پنبه با لبه های بادکنک باید به حدی باشد که شعله ور شدن پنبه باعث سوختن لبه ها یا تغیر شکل و جمع شدن آنها در اثر حرارت نشود. درضمن محل قرار گرفتن پنبه باید تقریباً هم سطح دهانه ی بادکنک باشد (کمی پایین تر از دهانه).
  9. راس ساعت ده شب به پشت بام یا مکان امن دیگری رفته و پنبه را به مقداری الکل یا نفت آغشته می کنیم و در حالی که بالای کیسه ی پلاستیکی (یا کاغذی) را در دست گرفته اید و بادکنک را آویزان نگه داشته ایم پنبه را آتش می زنیم.
  10. کیسه ی بادکنک کم کم با هوای گرم پر می شود و بزرگ می شود. تا زمانی که مطمئن نشده اید که بادکنک به اندازه ی کافی گرم شده و می تواند وزن خود را تحمل کند آن را رها نکنید. وقتی احساس کردید بادکنک می تواند به پرواز در بیاید آن را به آرامی رها کنید

  چند نکته ی مهم:
  1. این ایده مطمئناً منجر به براندازی نظام نخواهد شد، ولی می تواند بخشی از هزاران قدم کوچکیست که هر ایرانی با مسئولیتی باید در راه آزادی بردارد. مهم با هم بودن و بر علیه دیکتاتور بودن است. مهم تک تک قدم های کوچک و بزرگیست که همه ی ما بر می داریم.
  2. تا جایی که می توانید از ابزار سنگین برای ساخت استفاده نکنید.
  3. به جای کیسه ی پلاستیکی از پاکت های سبک و بزرگ کاغذی هم می توان استفاده کرد که جلوه ی بصری زیباتری هم به این کار می دهند.
  4. همیشه سعی کنید چند نفره و به کمک هم بادکنک را به هوا بفرستید تا اگر خدای نکرده مشکلی پیش آمد کسی برای کمک سریع باشد.
  5. همیشه به همراه چند بزرگسال این کار را انجام دهید.
  6. همیشه چند سطل آب یا وسایل خاموش کردن آتش به همراه داشته باشید.
  7. اگر باد شدید می وزد هرگز این کار را انجام ندهید. نه تنها پرواز بادکنک غیر ممکن است بلکه حتی اگر پرواز کند، به خاطر اوج نگرفتن آن احتمال گیر آن کردن به درخت یا افتادن آن روی اجسام قابل سوختن و یا مردم وجود دارد.
  8. اگر باد کمی می وزد، همیشه پشت به باد پنبه را آتش بزنید تا در صورت وزش باد، آتش یا خود بادکنک به طرف شما نیاید.
  9. اگر پنبه ناگهان شعله ور شد نترسید و بادکنک را رها نکنید. این اتفاق هنگامی که از الکل استفاده می کنید ممکن است روی دهد.
  10. این ایده را تا جایی که می توانید با دیگران به اشتراک بگزارید و و هم دیگر را از این ایده آگاه کنید. تا جایی که می توانید فواید و ضررهای این ایده را برای هم مطرح کنید و درباره ی آن بدون تعصب بحث و گفتگو کنید. در تکمیل این ایده با هم همکاری کنید و نظرات خود را در این باره منعکس و به دیگران هم انتقال دهید.
  11. باید برای هماهنگی هر چه بیشتر و بهتر این پروژه از یک یا چند منبع اطلاعاتی که در دسترس همه است مانند دکتر س*ا*ز*گا*را یا وبسایت ها و وبلاگ های مربوط به ج*ن*ب*ش س*ب*ز هستند درخواست کنیم که در مورد زمان و چگونگی انجام این کار و خبررسانی در این باره تصمیم گیری کنند.
  12. پیشنهاد من انجام این کار هر شب، به ویژه شب چهاشنبه سوری؛ و یا روزهای فرد هفته، تا سیزدهم فروردین می باشد. در صورت لزوم این م*ب*ا*ر*ز*ه ی بی خ*ش*و*ن*ت را می توان تا هفته ها ادامه داد.

  فیلم آموزش ساخت این گونه بادکنک ها:
  http://www.5min.com/Video/How-to-make-a-Paper-Hot-Air-Balloon-4080

  متن آموزش ساخت این بادکنک ها به همراه عکس:
  http://www.wikihow.com/Make-a-Mini-Flyable-Hot-Air-Balloon-with-Candles

  پاسخحذف
 4. برای اینکه ببینیم باید چگونه سه شنبه ها جواب بگیریم اول باید ببینیم تاکتیک حکومت چیه


  1- تا حد ممکن با مردم در فاصله فردوسی تا اسکندری درگیر نمی شوند

  2- با بکار گیری نیروی پلیس راهنمائی و رانندگی عبور پر ازدهام مردم را از تقاطع ها ممکن و منظم می کنند به طور مثال در چهار راه ولیعصر پلیس های جوان دست هم را میگرفتند و یک زنجیره درست می کردند تا عابران راه اتومبیل ها را قفل نکنند.

  3- با گسیل موتور سیکلت ها گروهی تلاش می کنند خط ویژه که خط سرکوب است باز بماند

  4- با حرکت هیجان زده گروهی به سمت تقاطع های فرعی چون کارگر و کریمخان سعی مکنند القا کنند

  در میدان دیگری خبری است و مردم را در مسیر های دیگر هدایت کنند  5- شدیدا با گشت موتوری و نیروهای پاسدار مواظب عدم پیوستگی دانشگاه تهران هستند

  6- بعد از انقلاب در محوطه روبری ترمنینال واحد مردم را با حرکت موتورسیکلت در پیاده رو

  و هدایت به سمت فرعی ها متوقف می کنند

  7- می دانند توقف جمعیت یعنی تشکیل هسته تطاهرت تمام تلاش خود را می کنند معترضین روان حرکت کنند

  8- محوطه مرکزی میدان انقلاب و میدان فردوسی و میدان ولیعصر محوطه ناموسی حکومت است .

  و حکومت بخاطر حرکت مستمر تاکسی و اتوبوس کار سختی برای حفظ این میدانها دارد و پلیس راهنمائی و رانندگی با همت خود توانسته این میدانها را از حور مخالفان حفظ کند.

  9- میزان تصویر برداریها کم شده نیروهای امنیتی شدیدا مواظب عکسبرداری با موبایلند.

  10 – عملا نیروی سکوب لباس شخصی ها و گارد ضد شورش است بسیجی ها جوان را سیاهی

  لشگر آوردند.

  11- نیروها ی تدارک دیده شده رزمی کار ماسک کامل به صورت دارند.

  اما راهکارها به ترتیب برنامه حکومت


  1- براحتی فرمانین نیروهای امنیتی را مبنی بر دستورات حرکت رعایت نکنیم و با کن عمل کردن

  موجبات ازدهام جمعیت را ایجاد کنیم و در گیری های زودرس

  2- به صورت جدی همه تلاش کنیم نظم خیابانها را به هم بریزیم و خواهشا از بزرگترها و مسن ها بخواهیم همه با ماشین وارد طرح بشن و یک ترافیک وسیع و قفل رمز پیروزی ماست

  3- و مواردتا 6 ما ناچاریم مسیر را اعلام کنیم و این برای ما تبعات دارد.  مسیرهای پیشنهادی با توجه به محل های کار و حرکت مردم

  الف – پیچ شمیران فردوسی چهار راه ولیعصر – انقلاب

  ب- کریمخان – میدان ولیعصر – چهار راه ولیعصر – انقلاب

  ج – ستار خان - نواب – آزادی - انقلاب  به این شکل تشیکیل هسته بزرگ اعتراض در حوالی میدان انقلاب میس خواهد بود و نیروهای امنیتی کاملا روبروی مردم خواهند بود و معمولا وقتی با جمعیت زیاد روبرو می شوند در گیر نمی شوند.

  شدند هم شدند  7و8 سعی کنید وارد فضای خیابانها شوید و ترافیک درست کنید و بی دلیل سعی در طی خطوط عابر میدان انقلاب فردوسی و چهاراه ولیعصر داشته باشید

  9 – از تاکسی و بخصوص بی آر تی با پوشش دوستان خود تصویر بگیرید انتشار این تصاویر از شعار برای آنها سخت تر است.  لطفا این مطلب را منتشر کنید

  پاسخحذف
 5. iranabad گفت...
  برای اینکه ببینیم باید چگونه سه شنبه ها جواب بگیریم اول باید ببینیم تاکتیک حکومت چیه


  1- تا حد ممکن با مردم در فاصله فردوسی تا اسکندری درگیر نمی شوند

  2- با بکار گیری نیروی پلیس راهنمائی و رانندگی عبور پر ازدهام مردم را از تقاطع ها ممکن و منظم می کنند به طور مثال در چهار راه ولیعصر پلیس های جوان دست هم را میگرفتند و یک زنجیره درست می کردند تا عابران راه اتومبیل ها را قفل نکنند.

  3- با گسیل موتور سیکلت ها گروهی تلاش می کنند خط ویژه که خط سرکوب است باز بماند

  4- با حرکت هیجان زده گروهی به سمت تقاطع های فرعی چون کارگر و کریمخان سعی مکنند القا کنند

  در میدان دیگری خبری است و مردم را در مسیر های دیگر هدایت کنند


  5- شدیدا با گشت موتوری و نیروهای پاسدار مواظب عدم پیوستگی دانشگاه تهران هستند

  6- بعد از انقلاب در محوطه روبری ترمنینال واحد مردم را با حرکت موتورسیکلت در پیاده رو

  و هدایت به سمت فرعی ها متوقف می کنند

  7- می دانند توقف جمعیت یعنی تشکیل هسته تطاهرت تمام تلاش خود را می کنند معترضین روان حرکت کنند

  8- محوطه مرکزی میدان انقلاب و میدان فردوسی و میدان ولیعصر محوطه ناموسی حکومت است .

  و حکومت بخاطر حرکت مستمر تاکسی و اتوبوس کار سختی برای حفظ این میدانها دارد و پلیس راهنمائی و رانندگی با همت خود توانسته این میدانها را از حور مخالفان حفظ کند.

  9- میزان تصویر برداریها کم شده نیروهای امنیتی شدیدا مواظب عکسبرداری با موبایلند.

  10 – عملا نیروی سکوب لباس شخصی ها و گارد ضد شورش است بسیجی ها جوان را سیاهی

  لشگر آوردند.

  11- نیروها ی تدارک دیده شده رزمی کار ماسک کامل به صورت دارند.


  اما راهکارها به ترتیب برنامه حکومت


  1- براحتی فرمانین نیروهای امنیتی را مبنی بر دستورات حرکت رعایت نکنیم و با کن عمل کردن

  موجبات ازدهام جمعیت را ایجاد کنیم و در گیری های زودرس

  2- به صورت جدی همه تلاش کنیم نظم خیابانها را به هم بریزیم و خواهشا از بزرگترها و مسن ها بخواهیم همه با ماشین وارد طرح بشن و یک ترافیک وسیع و قفل رمز پیروزی ماست

  3- و مواردتا 6 ما ناچاریم مسیر را اعلام کنیم و این برای ما تبعات دارد.


  مسیرهای پیشنهادی با توجه به محل های کار و حرکت مردم

  الف – پیچ شمیران فردوسی چهار راه ولیعصر – انقلاب

  ب- کریمخان – میدان ولیعصر – چهار راه ولیعصر – انقلاب

  ج – ستار خان - نواب – آزادی - انقلاب


  به این شکل تشیکیل هسته بزرگ اعتراض در حوالی میدان انقلاب میس خواهد بود و نیروهای امنیتی کاملا روبروی مردم خواهند بود و معمولا وقتی با جمعیت زیاد روبرو می شوند در گیر نمی شوند.

  شدند هم شدند


  7و8 سعی کنید وارد فضای خیابانها شوید و ترافیک درست کنید و بی دلیل سعی در طی خطوط عابر میدان انقلاب فردوسی و چهاراه ولیعصر داشته باشید

  9 – از تاکسی و بخصوص بی آر تی با پوشش دوستان خود تصویر بگیرید انتشار این تصاویر از شعار برای آنها سخت تر است.

  پاسخحذف