۱۳۸۸ مرداد ۲۵, یکشنبه

رسا ”راه سبز اميد“


نهضت فراگير”راه سبز اميد“ از سوي نخست وزير دوران جنگ ایران و عراق و رئیس جمهور منتخب مردم ایران در انتخابات 22 خرداد رسما به عنوان تشكيلاتي كه وي خواهان تاسيس آن شده است‏، تلويحا اعلام موجوديت كرد‎؛ احتمالا تا پيش از ماه مبارك رمضان بيانيه آغاز بكار خود را منتشر خواهد كرد. آقای موسوی گفت که این تشکیلات، «نهضتی فراگیر» است که «رنگ سبز، نماد این راه و مطالبه‌ اجرای بدون تنازل قانون اساسی، شعار آن است.»
بنابه گفته او، «شبکه‌های اجتماعی خودجوش و خودمختار بی‌شمار و گسترده در سطح جامعه» بدنه‌ این جنبش را تشکیل خواهند داد.این اظهارات میرحسین موسوی، پنجشنبه گذشته در جمع گروهی از اعضای جامعه‌ پزشکی ایراد و روزشنبه از سوی وب‌سایت موج سبز آزادی منتشر شده است.
موج سبز آزادی با درج خبر این دیدار، اعلام کرده که متن این گزارش از سوی وب‌سایت قلم‌نیوز که «ظاهرا هک» شده، برای انتشار در اختیار این وب‌سایت قرار گرفته است.
به گفته آقای موسوی، «راه سبز امید»، ادامه‌ شعار راهبردی «هر شهروند یک ستاد» است که این بار برای مطالبات «به حق مردم و استیفای حقوق آنان» شکل می‌گیرد.
به گفته موسوی، «شبکه‌های اجتماعی خودجوش و خودمختار بی‌شمار و گسترده در سطح جامعه» بدنه‌ این جنبش را تشکیل خواهند داد
نزدیکان میرحسین موسوی پیش‌تر از راه‌اندازی تشکیلاتی فراگیر از سوی وی خبر داده بودند. آنها در دو نوبت اعلام کرده بودند که میرحسین موسوی قصد دارد با انتشار بیانیه‌ای، راه‌اندازی این تشکیلات را به طور رسمی اعلام کند. این برای نخستین بار است که آقای موسوی، نام این تشکیلات را اعلام می‌کند.
«اخبار درست باشد، باید سر زیر خاک کرد»:
میرحسین موسوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتشار برخی گزارش‌ها درباره وضعیت بازداشتی‌ها گفت که اگر «اخباری که متاسفانه به تواتر» به دست وی رسیده، درست باشد، «جا دارد انسان سر زیر خاک کند.»
او هشدار داد که برخورد‌ها با کسانی که با شعار «الله اکبر» به صحنه آمده‌اند، موضوع را «بغرنج‌تر» می‌کند و زمینه «بدبینی و اعتراضات» را گسترش می‌دهد.
«اگر به جای آنکه مردم را خس و خاشاک بنامند و تحقیر کنند و در صداوسیما شروع به جوسازی کنند، مواضع منصفانه‌ای می‌گرفتند و اگر قبل از آنکه مردم به خیابان‌ها بیایند، در چارچوب قانون و با احترام به حقوق مردم، با آنان برخورد می‌کردند، ما امروز با بسیاری از بحران‌ها روبه‌رو نبودیم»
وب‌سایت موج سبز آزادی همچنین به نقل از موسوی نوشته است: «دادگاه‌های نمایشی و کتک‌زدن و آزار مردم در خیابان‌ها نشان‌دهنده‌ یک ساختار‌شکنی روشن است.»
او پیش از این گفته نیز بود که «سرکوب» معترضان به نتیجه انتخابات، نشان دهنده نیاز ایران به «اصلاحاتی عمیق» است.
نخست وزیر پیشین ایران با تکرار انتقاد‌ها از عملکرد مقام‌های دولتی در برابر حوادث اخیر، اظهار داشت: «اگر به جای آنکه مردم را خس و خاشاک بنامند و تحقیر کنند و در صداوسیما شروع به جوسازی کنند، مواضع منصفانه‌ای می‌گرفتند و اگر قبل از آنکه مردم به خیابان‌ها بیایند، در چارچوب قانون و با احترام به حقوق مردم، با آنان برخورد می‌کردند، ما امروز با بسیاری از بحران‌ها روبه‌رو نبودیم.»
به گفته موسوی «آنچه موجب پیدایش جنبش اعتراضی مردم و ابعاد روزافزون آن شده، نادیده گرفتن قانون و کرامت و حقوق ذاتی شهروندان و رفتارهای فراقانونی است.»
او افزود که در روز انتخابات (۲۲ خرداد) موضوع تخلف و تقلب در جریان انتخابات را «دو بار با رئیس قوه قضائیه، دو بار با دادستان کل کشور، دو بار با رئیس مجلس و چهار بار با بیت رهبری» مطرح کرده است.
موسوی، روزنامه کیهان و صداوسیما را متهم کرد که با «تحلیل‌های مالیخولیایی» منافع دشمنان جمهوری اسلامی را تامین می‌کنند
این نامزد معترض به نتیجه انتخابات در عین حال اظهار داشت: «قصد ما این بود که پس از تلاش نفس‌گیر ایام انتخابات، نتیجه هرچه باشد، آن را بپذیریم، اما آنچه اتفاق افتاد، ما و جامعه را به این سمت کشاند.»
آقای موسوی در بخش دیگری از سخنان خود، روزنامه کیهان و صداوسیما را متهم کرد که با «تحلیل‌های مالیخولیایی» منافع دشمنان جمهوری اسلامی را تامین می‌کنند.
این اظهارات در شرایطی ایراد می‌شود که وب‌سایت نوروز از ارائه طرحی در شورای عالی امنیت ملی برای دستگیری میرحسین موسوی و چند تن از فعالان سیاسی خبر داده است.
این وب‌سایت نوشته که طرح مذکور با مخالفت اعضای این شورا مواجه شده، اما محمود احمدی‌نژاد اصرار بر تصویب و اجرای آن دارد.
همچنين فعالان تشكيل نهضت فراگير”راه سبز اميد“ پيشنهاد داده‌اند تا نام اين نهضت به شكل مخفف ”رسا“ ناميده شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر